Hírek

Kockásliliom

2020.04.02.

Különleges megjelenésű, védett növényünk a mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris). Áprilistól virágzik, Dél- és Nyugat-Dunántúl és Magyarország északkeleti tájainak mocsaras, lápos területein találkozhatunk vele.

Seregély

2020.03.30.

A seregélyről (Sturnus vulgaris) a legtöbb embernek talán nagy seregben repülő, gyümölcspusztító madarak képe jut eszébe, azonban ez a madár egyebek mellett okos, hasznos, színes... de persze valóban, a gyümölcsöt is szereti. Lássuk tehát, mit kell tudni a seregélyről!

Tavaszi fagyok

2020.03.26.

Az elmúlt napokban kellemes tavaszi napsütés helyett hideg, havas időjárás fogadott bennünket, ha egyáltalán kiléptünk otthonainkból. Azonban ilyen időjárás esetén is van látnivaló a természetben, ha nem is túl szívmelengető, nagyon érdekes megérteni, mit látunk.

Kétéltűek násza

2020.03.20.

A kétéltűekre jellemző, hogy életük egy részét a szárazföldön töltik, szaporodásuk azonban rendszerint vízhez kötött, utódaik kezdetben kopoltyúval lélegeznek. Fejlődésük során kialakul tüdejük is, de légzésükben jelentős szerepet játszik bőrük, amelynek e funkció ellátásához állandóan nedvesnek kell lennie. Vizes élőhelyek közelében tavasszal könnyen megfigyelhetjük őket.

Keltikék és társaik

2020.03.16.

A növények rendszerint fény segítségével vízből és szervetlen anyagokból állítják elő saját szerves anyagaikat. A növekedéshez és virágzáshoz szükséges fénymennyiséghez hozzájutni azonban nem mindig egyszerű feladat, gondoljunk például erősen záródó lombkoronaszintű erdők alján élő növényekre. Az egyik lehetséges megoldás tavasszal, lombfakadás előtt az erdő aljára lejutó fény kihasználása.