A levegőben gyorsan cikázó, egyszínűnek látszó fecskék elsőre mind egyformának tűnhetnek, de figyeld csak meg őket jobban!
Az idősebb füsti fecskék homloka, torka vörösbarna, a fejtető, a szárnyak és a felsőtest pedig fémesen csillogó feketéskék, a test alja fehéres. A farka mélyen villás, a hímeké akár kétszer olyan hosszú is lehet, mint a tojóké. Repülés közben folyamatosan hallatja vidám, csicsergő hangját. Felülről teljesen nyitott fészkét sárgolyókból készíti.
1. Füsti fecske
A háta és a szárnya a füsti fecskééhez hasonlóan csillogó, fényes, kékesfekete, de a farkcsíkja fehér, a hasa hófehér. A farka nem annyira mélyen villás. A hangja kevésbé dallamos, röptében inkább zsizsegésnek hangzik. Szintén sárgolyókból készíti a fészkét, de az övé felül zárt. A fecskepár csak egy kis, félkör alakú röpnyíláson közlekedik ki-be. Szeretnek együtt fészkelni, zárt fészkeik hatalmas „lakóközösségeket” alkothatnak.
Nézd csak meg ezt a fantasztikus tiszavasvári telepet!
2. Molnárfecske
Feje, háta, szárnya fakó szürkésbarna. A torka és alsóteste fehér, mellkasán széles, barna szalag húzódik. Farka rövid és csak kissé villás. A többieknél halkabb a hangja, repülés közben alig hallható zsizsegés. Tojásait meredek partfalakba ásott, hosszú fészeküreg végébe rakja. Ők is szeretnek együtt fészkelni.
Gyere te is, és figyeld meg őket! A MME minden évben május második hétvégéjén Tokajból hajókirándulást szervez a Tisza mentén Európa legnagyobb partifecske telepeihez. Kedvcsinálónak nézd meg ezt a videót!
3. Parti fecske
A sarlósfecske a nevét onnan kapta, hogy szárnya sarlóalakban hajlott, hegyesvégű. Az egész madár egyszínű fekete, csak a torkán és a homlokán van egy-egy fehér folt. Hangja nagyon jellegzetes, erős sivítás, nagyon messziről is meg lehet hallani. A repülés a mindene, szinte soha nem száll le a talajra. Sziklafalak hasadékaiba, harkályodúkba fészkelnek, a nagyvárosokban azonban toronyházak réseibe rakja a fészkét.